May The Odds Be Ever In Your Favour

28. listopadu 2015 v 16:24 | Smilee |  Recenze
Když jsem viděla název téma týdne, rozhodla jsem se, že na to musím něco napsat a zakombinovat do toho to, o čem jsem chtěla stejně psát. Takže konečně jsem s tématem týdne spokojená.
V neděli jsem se naposledy rozloučila se serií Hunger Games. Tedy, ano vždy je tu možnost, že si to budu moct přečíst znovu (což plánuji udělat v brzké době). Ale už nic nového k této sérii nepřibude. Žádný nový film ani kniha. Což mi bude celkem dost chybět, i přes to, že Hunger Games zase nepatří mezi ty mé nejoblíbenější.
Ráda bych tedy napsala nějakou recenzi a zahrnula do ní úplně všechno.
*Spoiler Alert*

hunger games image


Anotace
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne tvrdou a krutou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Vítezství znamená slávu a bohatství. Prohra jistou smrt.

Vlastně ani nevím, jak jsem se k této knize dostala, ale jen co jsem jí začala číst, nemohla jsem se odtrhnout. Suzanne Collins píše velmi poutavě a líbilo se mi, jak život v krajích popisuje (i když někdy až moc zdlouhavě). Po přečtení první knihy jsem byla celkem zaskočená a naprosto ohromená tím nápadem. Strašně se mi aréna a všechno kolem ní líbilo. Soukromá vystoupení, kostýmy, rozhovory a další. Stejně tak i kraje. Různá zaměření, chudí a bohatí, Kapitol. Pokud se ptáte, který kraj je můj nejoblíbenější, tak jsem jasně za 1. a 4.
Mezitímco všichni naprosto zbožňovali Peetu, já jsem ho nesnášela od první chvíle, co se v knize objevil. Fakt mi přišel nesympatický a když už, tak jsem chtěla Katniss spíš s Galem (ne, nebudu tu psát Hurikán, jelikož je to blbost). Co mi ale asi nejvíce vyhovovalo bylo, že by zůstala sama. Prostě se mi to k ní hodilo a vůbec se mi nelíbily ty milostné zápletky (fakt velký romantik jsem).

V prvni knize jsem se snažila pochopit celý svět, který spisovatelka vymyslela a pokoušela jsem se neztratit, druhý díl jsem si už ale užívala naplno a stal se mým oblíbeným. Hry pro vítěze? Ano, prosím! A panebože... Finnick. Řekla bych, že spolu s Haymitchem je to moje nejoblíbenější postava. Vlastně kromě nich mi snad všichni vadí. To musím přiznat, že spisovatelčiny postavy mě nijak nezaujaly. Ehm, Prim taky nemám ráda.
Narozdíl od první knihy jsem na konci té druhé byla naprosto překvapená. Jako, cože? Takže jsem se samozřejmě musela vrhnout hned na třetí díl.
A ten mě na konci dostal ještě víc. Přísahám, že jsem dobrých deset minut po přečtení seděla na posteli a zírala do prázdna. Fakt mi to mozek nemohl nějak zpracovat. Nejen, že Gale se vytratil někam do prčic, ale taky některé smrti mě trochu zaskočily.

mockingjay, the hunger games, and hunger games image

Co se filmů týče, strašně moc zbožňuji obsazení. Přijde mi, že ti herci se na to hodí. Jennifer naprosto zbožňuji a na roli Katniss mi sedí. Stejně jako i ostatní herci na své role.
První díl byl zajímavý, ale zařadila bych ho mezi nejslabší. Líbilo se mi ale, jak arénu vyzobrazili a stejně tak i vzhled kapitolanů. Druhý díl je můj nejoblíbenější. Miluji ty postavy, miluji Hry vítězů, miluji tu arénu a miluji Johannu. Prostě ten je bezvadný a filmově se jim povedl nejlépe zpracovat.
Třetí díl jsem stále nepochopila. Co je to za trend dělat dvě části? Twilight s tím začalo (tam to chápu, viděli jste někdy tu bichli Rozbřesku?), ale tady mi to přišlo naprosto zbytečné a zdlouhavé. Prosím už s tím skončete.
1. část se mi ale líbila mnohem víc, než druhá. Hlavně proto, že Jennifer zpívala (Are you, are you? Coming to the tree.. bože jak já jsem tím byla posedlá) a Finnick ještě stále žil... a Peetu jsem moc času neviděla. 2. část mi někdy přišla vtipná. Jako třeba Katnissina slina odkapávající jí z pusy, když hází hrnečky po nevinné kočce (pokud na to ještě ke všemu jdete s devíti dalšíma magorama, smějete se ještě víc). Nebo "šťastný" konec a dítě se vzhledem panáčka Michelin (nebo šikmé oči).
Co se mi ale líbilo byli mutové, kteří mi přišli možná i trochu strašidelní. Tedy, hlavně to vylekání tam. A i smrtí se drželi stejně jako to bylo v knížce. Není nad tu radost, když vidíte, jak se padáčky pomalu snášejí k zemi. Naopak jsem se ale pořádně připravovala, když vstupovali do tunelu. Ehm, fakt jsem se celou dobu připravovala na nejhorší (ti, co viděli nebo četli dost jistě ví, co tím myslím).

Nakonec bych tedy chtěla říct, že Hunger Games jsou velice zajímavá kniha s naprosto úžasným nápadem. I přes to, že mi dost postav lezlo na nervy, užila jsem si to a bude mi hodně chybět, že už nic nového a nečekaného v této sérii nepřečtu. Rozhodně jí ale hodlám otevřít znovu... a to hodně brzy.

A co vy? Nějaký fanoušek Hunger Games?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Body Body | Web | 28. listopadu 2015 v 17:28 | Reagovat

Pamatuju si, jak jsem chtěla k Vánocům knížku, ale netušila jakou. Máma mi nakonec koupila právě Hunger games a to rovnou verzi, kde jsou všechny tři knihy v jedné.
V té chvíli jsem si Hunger games zamilovala, i když jsem odjakživa nenáviděla Katnnis. A nikdy ji nebudu mít ráda. Jako u tebe, Haymitch pro mě byl oblíbenou postavou. Ostatní byly... nudné, pro mě nic neříkající, pokud nepočítám "profíky". Cato, Zlatoň (Gloss)... Jejich smrt jsem čekala a nenáviděla za to autorku.
Co se filmů týče. Vždycky budu zastánce knih, ale první část posledního dílu mi přišla lepší než kniha, která byla vážně nudná tím, jak snad každá stránka začínala slovy: "Jmenuji se Katnnis Everdenová, je mi ..."

Mimo téma. Všimla jsem si, že máš wattpad, hodila jsem follow a zkusim si najít čas, abych okoukla příběhy :)

2 Bookeaterka Bookeaterka | Web | 29. listopadu 2015 v 10:16 | Reagovat

Pěkně napsané. Mám to stejně, Katniss, Gale a dokonce ani Prim mi nepřirostli k srdci, mým největším favoritem je Finnick (spolu s Annie a Mags) a za ním hned Haymitch.
Druhou část jsem zatím neviděla, ale knihy jsem četla všechny. Kdyby celý třetí díl vyšel spolu s druhým, asi bych to samým štěstím nerozdýchala. Ale teď už mě Hunger Games mánie bohužel trochu opustila, přesto se jednou na to velké finále určitě podívám. :)

3 pauliahobby pauliahobby | Web | 29. listopadu 2015 v 20:24 | Reagovat

Nikdy jsem si nesedla s Hunger Games, film mě moc nebral a knížku jsem vzdala hned po první stránce, zádlo se mi to, ehm, no, divné... takže mi prostě HUnger Games absolutně nesedli, může to být dobrý, ale já to dobrým neshledávám.
JInak hezky napsaná rezenze. :)

4 Kix*♥ Kix*♥ | Web | 30. listopadu 2015 v 5:37 | Reagovat

Hm, klobouk dolů před touhle recenzí :-) jde vidět, že tě to opravdu zaujalo a víš o čem píšeš. Ráda jsem si to přečetla, i když pravdu povím - vůbec jsem tomu nerozuměla a nevyznala jsem se v tom... ale to je jen z důvodu, že to neznám a proto to pro mě byla španělská vesnice (postavy, jména,) - jinak jsem to nemyslela tak, že by byla recenze nesrozumitelná :D to ne :). Nějaký fanoušek, který tomu rozumí se může rozepsat :-) Já ale na tyhle knížky a filmy nejsem... vím, že to existuje, vím, že to je, ale neláká mě to... Přítel se na film díval a lanařil i mě... ale nevydržela jsem u toho... tento žánr jak knížek, tak i filmu mě moc nebere...
Ale vím, že je to teď docela profláklé a oblíbené :))
Nicméně i když nemůžu hodnotit film ani knížku, můžu zhodnotit skvěle napsanou recenzi :)

5 Smile Smile | Web | 30. listopadu 2015 v 19:09 | Reagovat

Já jsem viděla jen první díl, zaujalo mě to, ale asi ne moc, když jsem se nepodívala na další. Knihy jsem samozřejmě taky nečetla, ale vlastně ani nevím proč. Příběh se mi líbil a ten nápad je naprostá pecka. :)
Líbí  se mi jak jsi ten článek zpracovala a styl, kterým jsi ho psala, palec hore ^^

6 Catie* Catie* | Web | 4. prosince 2015 v 21:00 | Reagovat

Recenze pěkná, umíš to napsat dobře :) :D
O knize sem slyšela, filmy jsem dokonce viděla...no. Nijak mě to nezaujalo, není to nic moc mojeho :) :D

7 Anna Anna | Web | 5. prosince 2015 v 17:31 | Reagovat

Je to úžasné a originální. A přesto bych se dala řadit spíše mezi tzv. "hatery" této série. Mrzelo mě, že první díl (kniha) byl tak úžasný, že jsem ho smlsla během dvou dnů, jako malinu. Bohužel, o těch dalších to nemohu říct. Za mně to byl propadák. O to více mě potěšilo, když jsem byla posledním filmem uchvácena natolik, že jsem o tom se sestrou (která celou sérii naprosto miluje) diskutovala dvě hodiny.

Krásný článek a omlouvám se za svou dlouhou neaktivitu!

8 Abigail Abigail | Web | 10. prosince 2015 v 18:37 | Reagovat

Hunger Games mám ráda. Patří mezi ty víc oblíbené knížky a souhlasím z většinou věcí, i když postavy mi zas tak nevadili. I když ne, že by mě přímo zaujaly, ale nějak tam patřili. Peeta. No doteď jsem nepřišla na to, co přesně si o něm myslet. A taky jsem chtěla, aby Katniss skončila spíš s Gaklem. Pěkný článek, Těším se na další =¨)

9 Luna Luna | Web | 12. prosince 2015 v 19:24 | Reagovat

Já Hunger Games naprosto miluji, filmy jsem viděla jako první a nejvíce se mi líbila Síla vzdoru část první. Z knížek zatím čtu teprve první díl (v angličtině, překonávám se :D) a moc se mi to líbí! :)♥

10 Allex Allex | E-mail | Web | 15. prosince 2015 v 17:17 | Reagovat

Naprosto to zbožňuju! Přesně tak, Finnick a Haymitch jsou prostě úžasní ♥ :D
Jo, ta slina zkazila celej smutnej dojem. :D a to dítě na konci. Argh.. Jak mohli? :D
Já osobně mám ráda první a druhý díl, protože ten třetí už je na mě nějaký.. ehm.. moc na přemýšlení? Moc revolucionářský? No, snad to chápeš. :)
Taky to hodlám brzy zase číst. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama